Exponáty

  Nové sportovní   známky

Aktuální informace

A.I.C.O.

Rio 2016

PyeongChang 2018

 Tokyo 2020  Zpravodaj ČOV  Kronika

"OLYMPSPORT opět na Sběrateli 2021"

Členové výboru: zleva Diviš V., Kočí J. a Janoušek L. v debatě s naším členem tenistou Janem Kodešem


"100 let českého volejbalu" a "ME 2021 ve volejbalu mužů - "

      

Vydání archu 25ks "vlastních volejbalových známek" inicializoval Český volejbalový svaz (dále ČVS), cena archu je 1000,- Kč, jednotlivých známek 60,- Kč. Arch nebo jednotlivé nalepovací známky si můžete objednat na mail adrese olympsport@olymp-sport.cz 

            

OLYMPSPORT na ME 2021 ve volejbale v Ostravské hale OSTRAVAR na požádání ČVS naplnil dvě vitríny memorabiliemi z historie českého volejbalu, artefakty (medaile, odznaky, vlaječky, programy, knihy apod.) byly použity ze sbírek Josefa Musila ml. a Václava Diviše, pohár, dresy a míč dodal volejbalový svaz. V modré vitríně je zmapován vývoj českého volejbalového svazu (odznaky, medaile mistrů ligy, výroční almanachy a knihy o českém volejbalu), v červené potom zleva jsou programy turnajů: Beach Prague open (2008, 2010, 2011, 2012 a 2021), odznaky a programy MS (1966) a ME (1993, 1997, 2011 a 2021) pořádané u nás. V horní polici potom zleva jsou klubové trofeje a odznaky TJ Sokol Dřevěnice, pořadatele našeho největšího volejbalového turnaje. Vedle je expozice z pozůstalosti našeho nejlepšího volejbalisty 20. století Josefa "Buldy" Musila,  s obrázky z předání plakety ze síně světové volejbalové slávy v americkém Holyoke (2004) a předání státního vyznamenání "Za zásluhy II" prezidentem Václavem Klausem (2009), společně s žokejem Josefem Váňou. Vystaveny jsou i ukázky jeho medailí mistrů republiky, mistra sportu a  ocenění z jeho několikaletého italského působení jako hráč, později jako trenér.   

x   x   x

Máte na to . . . . , vydáno 100 kazet, cena 100 000,- Kč

         


Další klubové "Novinky 2021"

                       


Do filatelistického nebe odešel náš dlouholetý člen a přítel Ervín Smažák z Bratislavy

       

V stredu 21. júla zomrel v Bratislave vo veku nedožitých 79 rokov jeden z iniciátorov založenia a dlhoročná duša Slovenskej spoločnosti olympijskej a športovej filatelie Ervín Smažák, nar. 3. augusta 1942 v Eizenercze. Prepracoval sa medzi najvýznamnejších filatelistických zberateľov vo svete. Bol autor mimoriadnych vydaní katalógov slovenských poštových známok, stál pri zrode množstva filatelistických materiálov vydaných v spolupráci so Slovenským olympijským výborom, ale aj so športovými zväzmi. Bol autor viacerých špecializovaných filatelistických katalógov, špecializovaných návrhov a publikácií, úspešný vystavovateľ s množstvom medzinárodných ocenení a organizátorom výstav SLOVOLYMP-FILA, ktoré sa v minulosti konali v Bratislave.


Výjezdní orážení modrého OVS "Olympijský den" na ČP v Náchodě

Úspěšné akce, jak co organizace tak i výsledného produktu, se zúčastnili předseda OS J. Kočí, redaktor zpravodaje J. Petrás, kronikář V.Diviš a předseda historické komise ČOA a náš člen P.Hladík. Naše pracovní delegace byla přijata místostarostkou města Náchod Pavlou Maršíkovou a vedoucí oblastní pošty Kateřinou Matějcovou. Vlastního orážení, kterému nejdříve předcházela neúspěšná oprava dlouho nepoužívaného orážecího strojku NEOPOST místní ČP 01, posléze následovalo zapůjčení jiného strojku z Červeného Kostelce, se zúčastnily s velkým zájmem další referentky zastupitelstva i České pošty. Za technické zajištění děkujeme našemu osvědčenému spolupracovníkovi P. Doboszovi z firmy EVROFIN a technikovi místní pošty.

Po splnění technické části akce jsme byli pováni vedením města na prohlídku reprezentační části místní historické radnice (viz foto níže). Zajímavou prohlídku zajistila tisková mluvčí radnice Nina Adolf se zakončením diskusí na Masarykové náměstí u pověstné lavičky Josefa Škvoreckého, rodáka z Náchodu. Potom jsme se již sami přesunuli k vile, kde poslední roky svého života strávil Dr. Jiří Stanislav Guth-Jarkovský. Starý pán měl z ní obdivuhodný výhled na zámek a celé město. Opravená vila je v soukromých rukou, ale Českému olympijskému výboru se před deseti lety podařilo na jeho fasádě umístit pamětní desku (viz foto).

Odpoledne jsme strávili s místopředsedou místního klubu Českých turistů J. Rohulánem na jejich Jiráskově chatě nad pevností Dobrošov. Při přátelském obědě jsme dlouho diskutovali s příjemným a sportovním sedmdesátníkem  (vyjel tam na kole, kdežto mi autem) o historii a podobných problémech našich klubů. Celý filatelistický výlet jsme zakončili prohlídkou chaty a místních artefaktů KČT Náchod. Opět je zde pamětní deska Guta-Jarkovského, který se zúčastnil jako tehdejší předseda KČT položení základního kamene stavby této turistické chaty. Návštěvu Náchodu, a především Jiráskovy chaty můžeme doporučit jak pro její polohu, ničím nerušený výhled z vyhlídkové věže do širokého okolí, dobrý restaurační servis a hlavně laciné kvalitní turistické ubytování.  

Odkaz na příspěvek k výročí Olympijského dne 23. června 2021.

 

Odkaz na zprávy MěÚ v Náchodě:  https://www.mestonachod.cz/zpravodajstvi/mesto/zpravodajstvi-detail.asp?id=7195

                                                                              https://www.mestonachod.cz/zpravodajstvi/mesto/zpravodajstvi-detail.asp?id=7199

Foto: Jan Petrás


Letní 78. setkání OS OLYMPSPORT v Brně - Tuřanech

Pozvánka na Jarní setkání členů společnosti Olympsport v Brně - Tuřanech dne 19.června 2021

 

Setkání bylo pěkné, žel "kovidová" účast byla nízká. Příležitostná Op s modrým OVS oslavuje 120 let našeho fotbalu.

Den předtím navštívili tři členové výboru Bratislavské sběratelské dny a setkali se se slovenskými členy OS.

 

Výstava "100 let českého volejbalu" v NM (do 30.10.2021)

Přijďte se seznámit s bohatou historií československého a současností českého volejbalu

Nová budova Národního muzea        E-mail: nm@nm.cz Telefon: 224 497 430, 224 497 111

   Národní muzeum ve spolupráci s Českým volejbalovým svazem připravili výstavu s názvem Volejbalové století, která návštěvníkům představuje bohatou historii československého a současnost českého volejbalu. Letos tomu je 100 let od založení první celostátní volejbalové organizace. Ve výstavě se propojily bohaté historické sbírky Oddělení dějin tělovýchovy a sportu se současnými volejbalovými trendy, kterými přispěl Český volejbalový svaz. Díky mnoha zapůjčitelům z řad úspěšných volejbalistek a volejbalistů a jejich rodin bylo možné vystavit kompletní medailovou sbírku mezinárodních úspěchů našich družstev šestkového volejbalu a dvojic plážového volejbalu.

Od prvního oficiálního představení této kolektivní hry na území Československa v roce 1919 si odbíjená, podbíjená či dnes nejčastěji nazývaný volejbal, získal mnoho nadšených sportovců. Po druhé světové válce se začínají formovat první reprezentační celky, které postupně získávaly i první mezinárodní úspěchy. Až do počátku sedmdesátých let 20. století zažívá československý volejbal tzv. „zlatou éru“ plnou úspěchů v ženské i v mužské reprezentaci. Od konce 80. let minulého století se do popředí dostává volejbal plážový. V Československu se zakládaly první kurty a úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Ve výstavě se návštěvník seznámí s výše uvedenými druhy volejbalu, ale budou mu předvedeny i jeho mnohé variace, které se u nás i ve světě hrají. Jedná se například o snowvolejbal, minivolejbal pro děti, nebo několik druhů volejbalu pro hendikepované sportovce. Svou ligu mají senioři, veteráni i superveteráni. Novinkou posledních let je hra zvaná crossnet, kterou si návštěvník může i vyzkoušet, společně s mnoha dalšími interaktivními prvky. Součástí výstavy je rovněž síň slávy, do které byli uvedeni nejvýznamnější osobnosti československého a českého volejbalu.

 

Reportážní foto: Diviš Václav


Příspěvek našeho člena Jana Kodeše k úspěchu Barbory Krejčíkové na Roland Garros

      

Další naše  novinka: obálka s příležitostním "modrým" OVS, tentokráte z Brna


 

Výstava "Olympijské Tokio 1940, 1964 a 2021" v NM (od 4.5.2021)

Virtuální prohlídka

https://www.facebook.com/narodnimuzeum/posts/10159493573193570

            

Odznaky, medaile a filatelistické artefakty OLYMPSPORTu na výstavě Tokio. Připravovaná "novinka" k výstavě v NM.

Reportážní foto: Diviš Václav


 

Novinky z AICO

                     


TOKIO 2020/2021 

Podívejte se kam se žel nedostaneme . . . .  (natáhněte si tento soubor olympijských stadionů)

   


Klubové "Novinky 2021"

            

         

         

            

 


Nová sportovní známka České pošty

Příležitostná poštovní známka - Osobnosti: Josef Masopust

Datum vydání: 09.02.2021  * Cena/nominále: 19,00 Kč * Tiskové listy: á 50 ks známek v nákladu 500 000 ks * Rozměr v mm: 23 x 40 mm * Výtvarný návrh: Petr Minka

Portrét československého fotbalisty a trenéra  Josefa Masopusta: Josef Masopust se narodil roku 1931 ve vesnici Střimice u Mostu. Krátce po válce se stal hráčem dorosteneckého mužstva Mostu, kam se rodina přestěhovala. V roce 1949, v osmnácti letech, podepsal přestup do ligových Teplic, za které hrál od začátku sezóny 1950. Když nastoupil vojenskou základní službu, přešel do nově se tvořícího klubu ATK Praha, který později působil pod názvy ÚDA a Dukla Praha. V armádním mužstvu zůstal patnáct let. Po celou dobu hrál na místě levého záložníka. Reprezentační dres Československa oblékl poprvé v roce 1954 a za národní mužstvo odehrál celkem 63 zápasů, ve kterých vstřelil 10 branek. Měl velký podíl na třetím místě našich fotbalistů na mistrovství Evropy 1960 ve Francii a především na stříbrném umístění na mistrovství světa 1962 v Chile. O půl roku později získal Zlatý míč, který se každoročně uděluje nejlepšímu fotbalistovi Evropy. Závěr hráčské kariéry strávil v Belgii. Po roce 1968 se stal hrajícím trenérem belgického týmu Crossing. V sezóně 1977/78 přivedl k ligovému titulu mistra Zbrojovku Brno. V letech 1984 až 1988 byl trenérem reprezentace Československa. Později působil v Indonésii jako trenér reprezentačního mužstva juniorů. Českomoravský fotbalový svaz vyhlásil Josefa Masopusta Nejlepším českým fotbalistou posledních 50 let. V roce 2000 vyhrál anketu Česká fotbalová osobnost století a krátce poté jej odborníci zvolili za českého Fotbalistu století. Od roku 2009 je po něm pojmenován mostecký stadion (Fotbalový stadion Josefa Masopusta). V květnu 2012 byla na jeho památku odhalena u stadionu Dukly Praha na Julisce v Praze 6 jeho socha.

Převzato z webu České pošty


 

                               

Kolo Favorit

    Toto je jediná "sportovní" známka vydaná Českou poštou v olympijském roce 2020, pro rok 2021 není v emisním plánu pro LOH nic


Ještě další klubové "Novinky 2020"

  

Třetí a čtvrté naše "modré" příležitostní razítko typu NEOPOST

 


Podzimní setkání OLYMPSPORTu bylo v důsledku Covid-19

z r u š e n o !!!

Nový Zpravodaj obdržíte do konce měsíce.


Výbor OLYMPSPORTu na rozloučení s Danou Zátopkovou

na Vlašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm

18. září 2020

Dvojnásobná olympijská medailistka, dvojnásobná mistryně Evropy, světová rekordmanka, držitelka Olympijského řádu a manželka nejúspěšnějšího českého běžce Emila Zátopka, Dana Zátopková, zemřela 13. března v úctyhodném věku 97 let.Pohřbu se však mohl ve strašnickém krematoriu v Praze, vzhledem k panujícím opatřením proti šíření nemoci COVID-19, zúčastnit jen omezený počet lidí. Poslední rozloučení s jednou z nejvýraznějších českých sportovních osobností proběhlo v pátek, 18. září, den před 98. narozeninami obou manželů Zátopkových, ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

 Oblíbená cimbálová muzika Jaroslava Čecha, moravské písničky, které měla tak ráda a hlavně rodinní příslušníci, členové Českého klubu olympioniků, olympijští vítězové - Jan Železný, Martin Doktor, Jiří Daler, medailisté - Oldřich Svojanovský, manželé Peckovi, Jarmila Kratochvílová, Imrich Bugár, … a mnoho dalších osobností a přátel vyprovodilo olympijskou vítězku v hodu oštěpem Danu Zátopkovou na místo, kde spočívá i její manžel Emil. V závěru pietního aktu vystřelili krojovaní Valaši čestnou salvu. Na Valašském Slavíně, kolem kostela sv. Anny, nyní odpočívají čtyři olympijští vítězové - manželé Zátopkovi, diskař Ludvík Daněk a skokan na lyžích Jiří Raška - držitelé dvanácti olympijských medailí.

Olympsport připravil k tomuto dni modrý OVS a přítisk na obálku. Pietního aktu se zúčastnili Jan Petrás, Josef Kočí a Radek Jásek, kteří touto celistvostí obdarovali několik přítomných olympioniků a sklidili za ni upřímný obdiv a uznání.     (Zapsal Radek Jásek)

Druhý příležitostní "modrásek" OLYMPSPORTu

Pomník Ludvíka Daňka

Jan Saudek: "Dana Zátopková"

Zástupci ČOV a Českého klubu olympioniků

Pomník Dany a Emila Zátopkových

Pomník Jiřího Rašky

Rozloučení s atletickou legendo na Valašském Slavíně

Cimbálová muzika Jaroslava Čecha.

Interier ostelíku sv. Anny

Jan Petrás, Radek Jásek, olympionik Jan Železný, Josef Kočí

Manželé Kolářoví, Radek Jásek

Foto: Jan Petrás


TOKYO 2020 - odpálení připraveného ohňostroje pro odložené LOH

Prohlídněte si pěkné show pod horou Fuji


Klubové "Novinky 2020"

(viz sekce "Materiály OS")

       

         

 

      

 

Nové knihovničky

(viz sekce "Knihovničky")

      

 

 


 

Výbor OLYMPSPORTu na

 "Slávnostné inaugurácii emisie poštovej známky k Paralympijským hrám Tokio 2020"

24. srpna 2020 v Bratislavě

      

     

           

Perfektní show za účasti ministrú slov. vlády, vyslanců Japonska a Číny, ombudsmanky, poslanců parlamentu, gen. ředitele SPT (sponzor) a řady paraolympiků.

U všech zúčastněných bylo očividně vidět uvědomění, že vědí co je olympijská známka a olympijský odznak. V našich krajích tento postoj postrádáme.  

V první řadě FDC, v další řadě příležitostní nálepní list a časopis PARALYMPIONIK (vyšlo i jako příloha denníku SME -8 str.),

ve spodní autor známky akad. mal. Igor Piačka v rozhovoru s paraolympioničkou lukostřelkyní  Veronikou Vadovičovou, modelkou portrétu na známce.

Zajímavé je, že olympijská známka pro TOKIO 21 vyjde na Slovensku až příští rok, u nás jí Česká pošta nemá zatím v edičním plánu. 

         
 
Výstava námětů pro slovenské olympijské známky v Galerii SPP.

          

Setkání českých a slovenských členů OLYMPSPORTu a AICO


OLYMPSPORT aktivní v nové publikaci ČOV

"MEMORABILIE ČESKÉHO OLYMPIJSKÉHO VÝBORU"

Jiří KYNOS, Václav DIVIŠ, Milan JAROŠ a Zdeněk KOVÁŘ

 

     

ČOV - 14 ol. vlajek ČR, 29 medailí ČOV, 88 ol. odznaků
 ČESKÁ POŠTA - 31 ol. známek, 1 aršík, 1 sešitek, 32 FDC, 1 TL, 7 CDV
OLYMPSPORT - 128 CDV, 37 Op, 35 archů PS, 36 frankotypů ČOV, 1 TL - vše s ol. tématikou
FPS Repro - tisková úprava +50 dobových olympijských foto
Přehled čsl. a českých olympijských odznaků
      Tisk Mladá fronta 4/2020 - 173 stran

 

                 

Ukázky listů z části letních a zimních olympijských a paralympijských her (1998 ZOH NAGANO)

 

                

Ukázky listů filatelistické části z dílny České pošty a Olympsportu - historie ol. hnutí, připomenutí současných i dřívějších ol. medailistů, setkání OS 

x x x

Publikaci si můžete objednat na mail adrese   ladajan55@seznam.cz   nebo tlf. +420 734 209 239
         Preferujeme osobní převzetí v Praze nebo na setkání Olympsportu a fil. výstavách (Sběratel apod.)
Cena publikace 500,- Kč pro členy OS, 650,- Kč pro ostatní zájemce + poštovné dle tarifů ČP

Jarní setkání OLYMPSPORTU v Brně je zrušeno

<<<  Přečtěte si On -1/2020 >>>


Podzimní 77. setkání OS OLYMPSPORT

Místo a datum:   Český svaz biatlonu (U Pergamenky 3, Praha 7 – Holešovice) – sobota 9.11.2019      

                                                         Program:  8.00 hod. Výměna materiálů
                                                                      10.00 hod. Organizační záležitosti OS
                                                                      11.00 hod. Přednáška Dr. Romana Babuta (Polsko) – prezentace exponátu k polskému
                                                                                       olympijskému hnutí za 2. světové války
                                                                      12.00 hod  Informace novináře Ivo Pospíšila o atmosféře při MS v basketbale 2019 v Číně              
                                                                                                             14.00 hod. Pro zájemce návštěva výstavy  „Nestáli stranou – československé devítky a sport“, která je
                                                                                                          pod patronací Českého olympijského výboru (u Písecké brány - Praha 6) - https://www.piseckabrana.cz/akce
 

       

Zveme všechny naše členy i případné zájemce o olympijskou a sportovní filatelii, svoji účast prosíme potvrďte na níže uvedené e-mailové adrese.

olympsport@olymp-sport.cz

Stále přijímáme nové členy.

Reportážní foto: Ladislav Janoušek a Radek Jásek

    


 

OLYMPSPORT prezentoval naše "novinky" na výstavě "Sběratel 2019" v Praze

         

              


OLYMPSPORT a ČP Brno 1 aktivní na III. Čs. Všecyklistických hrách v Brně v parku Lužánky

"150 let cyklistických závodů u nás"

            

                    

           

            

 


OLYMPSPORT a Česká pošta Praha 1

aktivní při odletu basketbalistů na MS 2019

                   

         

 

         


Klubové "Novinky"

                              Český tým poprvé na MS basketbalu  – Čína Šanghaj 2019 – Odlet českých basketbalistů – Ivo Mrázek 1926-2019 - mistr Evropy 1946  

  ( červené OVS – pro filatelistickou veřejnost na poště Praha 1 dne 22. srpna 2019)   

Současně si budete moci tento den orazit na ČP v Praze 1 nové černé strojové razítko s Davidem Kosteleckým k zisku jeho zlaté medaile

z Evropských her v Minsku 2019 – střelba trap

* * *

III. Čs. VŠECYKLISTICKÉ HRY – BRNĚNSKÝ ROK SPORTU – 150 let cyklistických závodů u nás  

                                      ( příležitostné razítko - pro filatelistickou veřejnost na poště Brno 1 ve dnech 30.8. až 4 .9.2019., a  31.8.2019 od 14 do 18 hod. ve stánku ČP v parku za Lužánkami, kde budou probíhat hlavní oslavy 150. výročí prvního cyklistického závodu v našich zemích. První cyklistický závod se uskutečnil 15. srpna 1869 právě v místě, kde bude k dispozici toto razítko.)

               

 


   

        OLYMPSPORT na 25TH WORLD OLYMPIC COLLECTORS' FAIR
24-26 MAY 2019     WARSAW, POLAND

Sídlo Polského olympijského výboru a Muzea sportu

Ikaro Alato: Autor Igor Mitolaj 2004

Zástupci Olympsportu: Josef Kočí, Václav Diviš a Jan Petrás

 

 

 


Klubové "Novinky"

Nová Op s OVS "120 let Českého olympijského výboru (1899-2019)"

 

                 CDVp se SR "Z historie čs. sportu" - Bohumil Mořkovský 1899-1928 -

              sportovní gymnastika - bronz OH Paříž 1924 -přeskok koně nadél

        

 

První "modrásek" OLYMPSPORTu  - "JUBILEE 50th Grand Prix Plzeň 2019 LIBERATION"

   

                                            OS-02-19                                                Zajímavá kombinace MOVS 10,- + 9,- Kč  (modré OVS je na nálepním štítku) -
                                                      razítko dodal Pravoslav Kukačka KF 00-15

  

Dodatečná pocta našim mistryním světa 2019 - Martině Sáblíkové a Evě Samkové

      

OS-03-19                                                                                OS-04-19


76. setkání členů společnosti OLYMPSPORT v Olomouci

 V salónku olomouckého hotelu Clarion Congress se v sobotu 6. dubna uskutečnilo 76. setkání členů námětové společnosti OLYMPSPORT. Celé setkání bylo věnováno olomoucké rodačce,            

 královně volantu, paní Elišce Junkové, od jejíž smrti letos uplynulo 25 let. Setkání zahájil předseda společnosti, pan Josef Kočí, který nejprve přivítal 17 přítomných členů a  6 hostů, mezi nimiž

 byli i čtyři ze Slovenska. Uvítán byl i adoptivní syn paní Elišky, pan ing. Vladimír Junek, který se setkání zúčastnil společně se svou chotí.

 

 Program pokračoval různými zprávami členů výboru OS. Poté dostal slovo pan Junek, který provedl přítomné velmi zajímavým a poutavým vyprávěním celým životem automobilové závodnice

 Elišky Junkové. Povídání bylo doprovázeno promítáním mnoha dobových fotografií. OLYMPSPORT k tomuto setkání připravil  obálku s přítiskem a otiskem výplatního strojku na poště Olomouc 1,

 vše s portrétem Junkové.

 

 MUDr. Peter Osuský pokračoval odborným výkladem o filatelistické dokumentaci OH 1924 s ukázkou listů z výstavního exponátu. Následovala tradiční výměna filatelistických materiálů,

 setkání bylo ukončeno krátce před 13-tou hodinou. Poděkování za vzorně připravené a zorganizované setkání patří našemu předsedovi Josefu Kočímu.  (Napsal Radek Jásek)

                     

                                                                                                     Foto:  Ladislav Janoušek


OLYMPSPORT na Jarním veletrhu SBĚRATEL 2019  Olympic Congres Praha 15.-16.3.2019

                                     fronta    

                                                                                                                                                                                     Diviš Václav a Janoušek Ladislav při prodeji našich přebytků
                                                                                                                              Foto: Ing. Tomáš Chudoba

OLYMPSPORT  aktivní na setkání olympioniků z LOH MEXIKO a ZOH GRENOBLE 1968 - 50 LET

                             

Knihovnička filatelistických dokladů k oběma olympiádám
 (32 stran,  90,- Kč - objednávejte u   ladajan55@seznam.cz )

Stříbrné gymnastky

Stříbrní hokejisté

Olympinici ZOH GRENOBLE a LOH MEXICO CITY - 1968

Medailisté z obou olympiád - vlevo hokejisté, a za gymnastkami volejbalisté

Stříbrní hokejistě


75. Setkání členů OLYMPSPORTu v Praze  

Podzimní setkání Olympsportu se uskutečnilo v sobotu 10.11.2018 od 10.00 hod. v Domě odborových svazů
 - Nám. W. Churchilla 2, Praha 3 – Žižkov.

Program:

1) Zahájení

2) Informace o akcích za účasti zástupců Olympsportu: Los Angeles, Mortegliáno, Sběratel

2) Informace o vydaných a připravovaných "novinkách OS" v r. 2018 - Honza Petrás, Láďa Janoušek

3) Informace o ukončeném písemném prodeji - Vašek Diviš

4) Beseda a autogramiáda s Janem Kůrkou - olymp. vítězem - Mexiko 1968

5) Výměna filatelistických materiálů

http://www.olymp-sport.cz/files/vydan%C3%A9/Raz%C3%ADtko%20a%20CDV%202018/OS-12-18.jpg            

Foto:  Petrás Jan 


<<< "Jubilejná filatelistická výstava k 100. výročiu vzniku ČSR - Bratislava - 27.10. - 4.11.2018" >>>

 
 
                              
 
 
 
 
Výbor OLYMPSPORTu na výstavě C-S SALON 2018 a na setkání se slovenskými členy OS
 
 

Foto: Petrás Jan a Diviš Václav

 
 

OLYMPSPORT na LA2018 World Olympic Collectors' Fair - Long Beach Convention Center Los Angeles 8. - -9. září 2018

Nové předsednictvo A.I.C.O

Pokladník Dr. Roman Babut (Polsko), sekretář Mark Maestrone (USA), I. Víceprezident Branislav Delej (Slovensko), Prezident Christophe Ait-Braham (Francie), zástupkyně MOV ?

Zástupkyně MOV (?) a I. Prezident AICO Dr. Roman Babut

Předseda OLYMPSPORTu Josef Kočí a manželé Delejovi

Foto: Josef Kočí


OLYMPSPORT na výstavě SBĚRATEL 2018  PVA 8. - -9. září 2018

        

Kolegové Standa Kamenický a Zdeněk Svědiroh ve službě

Foto: Ladislav Janoušek


OLYMPSPORT na mezinárodní výstavě  "EUROLYMPIC 2018" v Mortegliano (Italie)   8. - -9. září 2018

FILATELIA INTERNAZIONALE  “TRE NAZIONI”:     Italia –Repubblica Ceca - Croazia

PANORAMA OF THE OLYMPIC HISTORY

Václav Slavík

CZECH LOCOMOTIVE

Jan Petrás

VĚRA ČÁSLAVSKÁ

Ing. Jaroslav Petrásek

ČESKOSLOVENSKÝ FOTBAL

Stanislav Kamenický

Výstavy se zúčastnili za OLYMPSPORT Jan Petrás,  Václav Diviš a Palo Ondráška

Foto: Jan Petrás


OLYMPSPORT na výstavě PRAGA 2018

Ocenění stříbrnou medailí Katalogu sportovních razítek ČSR ve třídě:

CLASS 3B: PHILATELIC LITERATURE (MAGAZINES AND PERIODICALS)

                                                                                                           LC028      Petrásek Jaroslav      Czech Republic     Catalogue of Czechoslovak sport postmarks      70bodů     S

       

Na výstavě PRAGA 2018 se aktivně podíleli členové OLYMPSPORTu  Jan Petrás (stavba expozice) a Václav Diviš (přebírání exponátů


OLYMPSPORT na výstavě

Festival Re:publika 1918-2018 v Brně

 26. květen 2018 - 17. červen 2018 100. výročí vzniku ČSR

Worlds of Pedals - Vojtěch Jankovič

Věra Čáslavská - Ing. Jaroslav Petrásek

Česká lokomotiva - Jan Petrás

MS ve vodním slalomu - Ing. Jaroslav Petrásek

Československý fotbal - Stanislav Kamenický

Hvězdy biatlonového sportu - Ladislav Janoušek

Ni zisk, ni slávu - Ing. Jaroslav Petrásek

Galerie českých olympioniků - Ivan Vápenka

Mistrovství světa v lyžování očima filatelie - Zdeněk Svoboda

Prezident Beneš na lyžích

Foto: Ing. Diviš Václav


Zástupci OLYMPSPORTu na schůzi bratrské slovenské společnosti SSOŠZ:

"SLOVENSKÁ SPOLOČNOSŤ OLYMPIJSKÝCH A ŠPORTOVÝCH ZBERATEĽOV"

konané na

"Bratislavských sběratelských dnech"

(1. 6. 2018 - 2. 6. 2018, Výstaviště Incheba Expo, Bratislava)

Foto: Ing. Diviš Václav


Ing. Jaroslav Petrásek a členové výboru OS


74. Setkání členů OLYMPSPORTu v Brně  

Podzimní setkání Olympsportu se uskutečnilo v sobotu 13. dubna 2018 od 12.00 hod. v hotelu Voroněž 2.

Program :

10.00 až 12.00 hod.: Návštěva burzy na Výstavišti
12.00 až 15.30 hod.  Organizační záležitosti OS:
                    -  informace o výstavce OLYMPSPORTu na Olympijském festivalu v Brně a Sběrateli 2017 v Praze
              -  příprava na Sběratel 2018 a Výstavu ke 100letům ČSR v Brně
              -  plán razítek na 2018, spolupráce s ČOV a ČOA, měsíční relace výboru OS ve SKYPE 
                      -  naše účast na Světových olympijských  sběratelských dnech AICO v Los Angeles a Sběratelském veletrhu UICOS v Italii
              -  abdikace předsedy OS Ing. Jaroslava Petráska (udělen titul "Čestný předseda OLYMPSPORTu")
              -  volba nového výboru OS - předseda Kočí Josef
                                                  - místopředseda a pokladník - Janoušek Ladislav
                                                  - sekretář a webmaster - Ing. Diviš Václav
                                                  - redaktor Zpravodaje - Petrás Jan
                                                  - knihovník - Jásek Radek
                                                  - člen výboru (náhradník) - Finger Jaroslav
               - výměna materiálů
             

      

Foto: Jan Petrás


OLYMPSPORT na Olympijském festivalu 2018 v Brně  https://www.olympijskyfestival.cz

            

Dopisnice OLYMPSPORTu k Olympijskému festivalu v Brně OS-04-18

                          Autor návrhu příležitostního razítka Ing. Jaroslav Punčochář, realizátor ČP Brno                                                           Pracovnice České pošty Brno 1 - POSTMERKUR, dopisnice vzorně razítkovala pí Kubíková

                       a hlavní autoři výstavy OLYMPSPORTU Petrás Jan a Diviš Václav       

Reportážní foto z výstavby expozice OLYMPSPORTu a zahájení Olympijského festivalu v Brně (foto Petrás Jan a Diviš Václav)

OLYMPSPORT děkuje členům KF Alfonze Muchy z Brna za pomoc při dozoru nad výstavními panely

 


OLYMPSPORT aktivní na slavnostním otevření výstavy "Přepište dějiny...! Nagano 1998–2018"

1. února 2018 v Národním památníku na Vítkově

Ředitel Historického muizea Mgr. Marek Junek, PhD otevírá výstavu

Hlavní kurátor výstavy Jan Lomíček

Materiály OLYMPSPORTu na výstavě k Naganu

Foto: Petrás Jan a Diviš Václav 


73. Setkání členů OLYMPSPORTu v Praze  

Podzimní setkání Olympsportu se uskutečnilo v sobotu 11.11.2017 od 10.00 hod. v Domě odborových svazů
 - Nám. W. Churchilla 2, Praha 3 – Žižkov.

Program :

10.00 až 13.00 hod.:

   - organizační záležitosti OS

              - beseda s Markem Švecem - dodatečně udělená bronzová medaile LOH 2008 - zápas/řeckořímský styl do 96 Kg
              (bude CDVp se SR a arch Personal Stamps)   

   - vzpomínky z návštěvy RIO 2016 – beseda nad foto s Josefem Kočím a Radkem Jáskem

   - výměna materiálů

Radek Jásek - knihovník OS

Jaroslav Petrásek - předseda OS

Peter Osuský

Pravoslav Kukačka

Radek Jásek a Jan Khom

Marie Justýnová a Jiří Hampl

Josef Kočí - II. místopředseda OS

Stanislav Kamenický

Jan Khom

Václav Slavík a Antonín Hobza

Gerhard Krakl

Marek Švec - čestný host

Marek Švec - čestný host

Jiří Hampl

Zdeněk Svědiroh

Marek Švec a Gerhard Krakl

Marek Švec a Radek Jásek

Marek Švec a Ladislav Kočí

Marek Švec a Jaroslav Finger

Marek Švec a Jan Khom

Marek Švec a Josef Kočí

Marek Švec a Václav Diviš

Marek Švec a Jan Petrás

Marek Švec a Peter Osuský

 

   

 
 

13.30 až 14.00 hod. (přesun tramvají příp. auty na Vítkov)

14.00 hod.- Návštěva NM v Národním památníku na Vítkově – Výstava „SPORT ZA VELKÉ VÁLKY“ - průvodce autor výstavy Dr. Lomíček   

                  (pro dámský doprovod otevřena kavárna s nevšedními výhledy na Prahu - i pánové si užili kávu se zákuskem)

 

                 

nnn

Mgr. Jan Lomíček, Ph.D. - autor výstavy NM

       Autor foto obou galerií :  Jan Petrás           


 

Prohlídka olympijského zázemí XVII. LOH ROMA 1960 - volný zájezd členů OLYMPSPORTu - 10/2017

Přes Tyberu k olympijskému stadionu LOH ROMA 1960

Budova Italského olympijského výboru

Olympijský stadion z roku 1960, nyní fotbalový stánek AS Roma

Skromná připomínka LOH 1960

Zprava: J.Petrás, manželé Ondráškovi a Kočí, M.Lindner, V.Diviš

Sídlo CONI ze zadní strany

Vstup do CONI

Počet dnů do zahájení ZOH 2018

A všude sochy, jak jinak v Římě

Mramorový stadion Pietro Mennea

Mozaiky před olympijským stadionem

Směřujeme k olympijské vesnici

Ústřední náměstí, dnes obytné domy

Ulice pojmonované dle účastnických států

Náměstí Jana Palacha

Socha na poctu Jana Palacha, první po jeho tragickém činu

Naše ulička (bez vstupních vchodů)

Diskobolos ve Vatikánském muzeu

Poslechněte si zajímavý příspěvek k soše diskobola: https://khanovaskola.cz/video/13/104/872-diskobolos

 


 

23. Svetový olympijský zberatel'ský vel'trh v Bratislavě

8. - 10.9.2017

23. Svetový olympijských zberateľský veľtrh v Bratislave     http://www.postoveznamky.sk/images/nahlady/PPP_2017_051_23rd_World_Olympic_Collectors_Fair_v_obrazokm_1490.jpg

OLYMPSPORT  zastupovali předseda Ing. Jaroslav Petrásek a II. místopředseda Josef Kočí

Předsednictvo A.I.C.O.

Schůze zástupců představitelů členských organizací A.I.C.O.

Naši zástupci Jaroslav Petrásek a Josef Kočí v debatě s Markem Maestrone - 1. víceprezidentem A.I.C.O.

Galavečer vystavovatelů

Galavečer vystavovatelů

Podpisová akce slovenských olympioniků

 

Program jednání zástupců členských organizací A.I.C.O.

- představení a přijetí za členy AICO: LOKA Litva a PROLYMPO  Hamburg - obě společnosti memorabilia

- informace o připravovaném projektu digitalizace olympijské literatury a katalogů (zde jsme předali seznam literatury, kterou může poskytnout Olympsport.)

- schválení míst konání příštích Veletrhů A.I.C.O.: 2018 Los Angeles, 2019 Warszawa, 2020 Paris

- představení nové známky Francie k OH Paris 2024, připravené k vydání 13. 9. 2017 po schválení kandidatury na zasedání MOV v Limě. 

 


Z dílny naší novinkové služby

       

Knihovnička č. 51 - "History of European Basketball Championship of Women through Philately"

Autor: Ing. Jaroslav Petrásek - červenec 2017

 (prodej  100,- Kč -  pište na:  ladjan55@seznam.cz)

 

    

Arch PS  "Vítězní oštěpaří" z MS v aletice 2017 - Londýn

 (prodej  400,- Kč -  pište na:  ladjan55@seznam.cz)

       

  

  

 

   

 


Výstava - "Nájdi si svoje hobby!"
Olympijské a športové zberateľstvo na Slovensku

Slovenský olympijský výbor – Slovenské olympijské a športové múzeum (ďalej SOV – SOŠM) zaradilo do výstavných podujatí na rok 2017 aj výstavu „Nájdi si svoje hobby! Olympijské a športové zberateľstvo na Slovensku“. Výstava sa bude konať vo výstavných priestoroch Múzea mesta Bratislavy v dňoch 7. 9. – 8. 10. 2017. Cieľ výstavy je predstaviť verejnosti široký záber tohto druhu zberateľstva na Slovensku.

Katalog výstavy

Úvodní slova Antona Siekela - prezidenta SOV, Zdenky Letenayové - ředitelky Slovenského olympijského a sportovního musea a Petera Osuského.

Seznam vystavovatelů 


Křest známky Věry Čáslavské na výstavce v Hlavní poště Prahy 1

          

    

Břetislav Janík (Ředitel známkové tvorby ČP)  a  autor známky malíř Zdeněk Netopil

 

 


OLYMPSPORT slaví 50 let (1966 - 2016)

Projev předsedy OS Ing. Jaroslava Petráska

      

 

Předsednictvo slavnostního setkání

PhDr. František Kolář, CSc - zástupce ČOA, Ing. Jaroslav Petrásek - předseda OS

Ing. Jaroslav Petrásek - předseda OS

Josef Kočí - II. místopředseda OS, Ing. Julius Cacka - tajemník SČF

Pohled do sálu

Jan Khom a Miroslav Uhlíř

Václav Slavík, Marie Justýnová a Jiří Fabián

Fabián Jiří a Jiří Hrubeš

Pavol Ondráška - zástupce Slovenské spol. ol. a šp. zberatelov a Josef Dobrovský (překlady anotací Zpravodajů)

Ing. Jiří Marko - zástupce KF 00-15 a Zdeněk Svědiroh

František Sopko

Jiří Frankl

Jiří Urlich a Radek Jásek - knihovník OS

Ladislav Kočí a Jaroslav Finger

Stanislav Kamenický a Jiří Basl

Jaromír Fajgl

Ladislav Janoušek - I. místopředseda a pokladník OS a Ivan Vápenka

Ivan Vápenka a Josef Farský s manželkou

Foto ze slavnostního setkání 12. listopadu 2016 v Praze (autor Petrás Jan)

             Rešerše námětové filatelie            Historie OLYMPSPORTu I. díl (1966 až 1970)

 Pamětní list obdržeil: ČOV; ČOA; ŠČF; Česká pošta; německá, polská a slovenská společnost sběratelů olympijské a sportovní filatelie

Stanislav Kamenický, Ivan Vápenka, Bedřich Polák, Jan Durdis, Pravoslav Kukačka, Peter Osuský,

Ervín Smažák, František Sopko, Marie Justýnová, Václav Slavík a členové výboru OS  


22 th World Olympic Collectors‘ Fair 2016 (12–15. května 2016)

      

Pohled na hlavní budovu původních dělostřeleckých kasáren z roku 1890 (památka UNESCO). V tomto areálu se konalo setkání sběratelů

V této budově, zařízené jako basketbalová hala, se konalo 22. setkání olympijských sběratelů.

V této budově je v pravém křídle umistěno "Sportovní muzeum". Jeho uspořádání je patrné v posledních dvou řadách.

K areálu kasáren přiléhá Kviberg park s toto sportovní halou a hotelem

Ve sportovní hale je kryté treninkové fotbalové hřiště standardních rozměrů.

Pod fotbalových hřištěm je celoročně používaní běžecká lyžařská dráha.

Plánek běžecké dráhy která má i mírná převýšení.

Plánek hřišť v prvním patře haly.

Utkání skupiny vozíčkářů vedle sportovní haly.

Původní vedení AICO referuje o své činnosti v předchozích dvou letech

(zleva Christope Ait-Braham - sekretář, Mark Maestrone -1st Vice President, Branislav Delej - pokladník, Roman Bubut - President, Stefany Coppex - zástupce ICO)

Prezentace nových kandidátů: Jonathan Rosental - Velká Britanie

Prezentace nových kandidátů: Branislav Delej - Slovensko

Prezentace nových kandidátů: Bruno Massimiliano - Italie

Prezentace nových kandidátů: Scott Reed - USA

Výsledky volby - zvoleni : 1. - R. Babut, 2. - B. Massimiliano, 3.- B. Delej

Delegáti členských asociací AICO

Delegáti členských asociací AICO

Delegáti Olympsportu - Ing. Diviš Václav a Ing. Josef Kočí

Představení čínské společnosti - nový člen AICO

Představení norské společnosti - nový člen AICO

Pozvání italské společnosti k možnému setkání v Cortině d'Ampezzo

Výstavní stúl OLYMPSPORTu a slevenské společnosti olympijských sběratelů

Předání "Certifikátu IOC" zástupci OLYMPSPORTu Ing. Václavu Divišovi

Ukázka české stopy: Publikace k LOH 1912

Ukázka české stopy: Národní hokejový team 1912 (kdo identifikuje naše hokejisty?)

Emil Zátopek v místním sportovním magazinu

Zástupci OLYMPSPORTu (Ing. Josef Kočí, Ing. Diviš Václav, Zdeněk Svědiroh) u sochy Neptuna na hlavním bulváru Goteborgu

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku - filatelistické rámy

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku - filatelistické rámy

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku - filatelistické rámy

Studovna ve Sportovním muzeu

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Ukázky z místního sportovního muzea v Kviberg Parku

Foto: Ing. Diviš Václav


 

Komise historie Akademické sekce České olympijské akademie pořádala ve dnech 18. – 20. září 2015 odborný seminář na téma

„Sport a umění“

Hlavním cílem semináře bylo připomenout, že na programu novodobých olympijských her byly v první polovině 20. století rovněž umělecké soutěže a že na nich významných úspěchů dosáhli rovněž umělci z Československa. Záměrem bylo pokusit se nastínit, jak se téma sportu projevovalo v jednotlivých uměleckých oborech, např. ve výtvarném umění, literatuře, filmu apod. Semináře se aktivně svými příspěvky zúčastnili i členové OLYMPSPORTu - P. Hladík, J. Petrásek a V. Diviš. Předpokládá se vydání sborníku jako další knihovničky ČOA.

  

Valšský šenk ve Vizovicích - místo semináře

Koliba - zde probíhala přednášková část semináře

Příjemné prostředí Valašského šenku

Spolehlivý řidič František Kolář a minibus naší výpravy

Skupinové foto v Baťově domě ve Zlíně

Hrob olympijského vítěze a mistra světa (bradla) Ladislava Váchy (1899-1943) ve Zlíně

Účastníci semináře u hrobu olympionika Jaroslava Váchy

Šiška P. (organizátor semináře), Petrásek J. (OLYMPSPORT), Kolář Fr. (ČOV)

Kolář František (vedoucí semináře - ČOV)

Hladík Pavel (OLYMPSPORT, vedoucí historické sekce ČOA)

Z přednášky "Sport ve filmu"

Schůtová Jitka (knihovna Sbírky tělesné výchovy a sportu - Historické muzeum)

Škoda Zdeněk při přednášce (Fakulta tělěsné výchovy)

Hladík P. a Havránková Hana (knihovna Sbírky tělesné výchovy a sportu - Historické muzeum)

 


Český olympijský výbor ve spolupráci s Českou olympijskou akademii uspořádal seminář ke 120 letům MOV  

Rezidence primátora hl. města Prahy - 23. října 2014

Příspěvek Jardy Petráska na semináři ČOA ke 120 letům MOV


V Lausanne byla 22. května 2014  pod záštitou MOV založena Mezinárodní organizace olympijských sběratelů - AICO

(Association Internationale des  Collectionneurs Olympiques)

 

    aico10.jpg  

 

Slovenští sběratelé z iniciativy Pavla Ondrášky zorganizovali s pomocí cestovní kanceláře PAXTRAVEL třídenní zájezd na 20. Setkání olympijských sběratelů.

Akce pořádané na břehu jezera Léman se zúčastnili i členové Olympsportu.

 

<<< Prosíme účastníky zájezdu aby poslali na adresu webmastera další povedená foto >>>

http://1.bp.blogspot.com/-fUzs0ZnDgkU/U6Rv3tdsrDI/AAAAAAAAUEs/TUuRTAgtIN4/s1600/num%C3%A9risation0022.jpg

        

                      

Prosíme naše členy aby zkontrolovali své údaje v "Členském adresáři". Případné nedostatky hlaste na mail "divis.vaclav@centrum.cz". Děkujeme. Můžete si také bezpatně podat inzerát do rubriky INZERCE.

<<< Členský adresář >>>


Novým předsedou MOV je německý šermíř Thomas Bach

Thomas Bach, nový předseda MOV


!!!  Je to bomba - Ing. Jaroslav Petrásek - zasloužené mezinárodní ocenění !!!

         

            

 

©IOC/Richard Juilliart

http://www.olympic.org/news/juan-antonio-samaranch-medal-awarded-for-olympic-collecting/167128


               Víte kdo se aktivně podílí na vytváření našich "novinek" ?

   

  Díky za jejich pečlivou práci !!!

             

                                                                         Použita foto Ing. Tomáše Chudoby - Česká pošta
 

 Na úvodní stranu    Back on the front page